Dopis předsedovi PS PČR Miroslavu Vlčkovi

Dne 28. ledna 2010 proběhlo jednání s předsedou Poslanecké sněmovny Miroslavem Vlčkem, na kterém mu zástupci 14ti obcí a 9ti Občanských sdružení předali dopis.

Obsah dopisu popisuje zájem starostů zabránit rozšíření letiště Vodochody na mezinárodní letiště, dopady na trvalé poškození úrovně kvality života a životního prostředí. A především, iniciativa Stop letiště Vodochody vyzývá Miroslava Vlčka  k vytvoření vyšetřovací komise, aby vyšetřila a zveřejnila zdroje některých podpůrných informací. Zároveň žádá o poskytnutí nahlédnutí do kupní smlouvy mezi ČR a společností Penta Investments.

video záznam z jednání s Miroslavem Vlčkem, předsedou PS PČR

Ing. Mgr. Petr Hantych o setkání s předsedou Miroslavem Vlčkem

Minulý týden jsem měl možnost zúčastnit se schůzky s předsedou poslanecké sněmovny a 14 starostů obcí bojujících proti Vodochodskému letišti, které chce postavit společnost Penta Praha. Schůzka se konala na základě iniciativy výše zmíněného sdružení obcí, jejichž život má být výrazně narušen zamýšlenou výstavbou obrovkého mezinárodního letiště ve Vodochodech. Za Kralupy vedl schůzku místostarosta Libor Lesák, který se pravidelně střídá ve vedení této iniciativy s naším starostou Petrem Holečkem. Myslím, že průběh jednání může být zajímavý i pro čtenáře těchto webových stránek.

Libor Lesák hned na úvod seznámil předsedu Vlčka s necitlivostí záměru vybudovat nové letiště. Mnohé obce budou totiž od letiště vzdáleny jen několik set metrů a přímo ve směru vzletové dráhy leží i město Kralupy, kde má být v důsledku překročených hlukových norem ohroženo více jak 5 tisíc obyvatel. Místostarosta též připomněl, že v Kralupech nejsme žádní ekologičtí fanatici a léta se sžíváme s chemickým průmyslem, ale o další ekologickou zátěž jednoduše nestojíme.

Velmi radikálně pak vystoupil pan starosta Holík, který upozornil na fakt, že kolem letiště se dějí podivné věci. Ačkoliv první studie k záměru výstavby jasně ukázala, že projekt nemůže být kvůli nebezpečí vážného poškození zdraví několika stovek občanů v nejbližších obcích schválen, společnost Penta Praha se těší podpoře mnoha politiků. Penta Praha se dokonce účastní schůzek v parlamentní komisi, kam byli naši zástupci pozváni až dodatečně. Starosta Holík proto požádal o zřízení parlamentní vyšetřovací komise.

Následně zmínil starosta Chvatěrub pan Derfl, že letadla mají létat těsně kolem chemických provozů a jednoho z největších skladišť chemických surovin v zemi. Letová dráha se navíc kříží s pravidelnými cestami statisíců havranů, kteří mají po staletí své zimoviště v nedalekém Veltruském parku. Není přitom kolize s ptáky nejčastější příčinou leteckých havárií? Osobnně jsem se od některých expertů doslechl, že v případě pádu letadla na chemické zásobníky zmizí podle nich nejen Kralupy a přilehlé obce, ale i celý sever Prahy.

Na závěr vystoupili i členové několika občanských sdružení, bojujících proti závažnému snížení kvality života a znehodnocení ceny nemovitostí, které by nás čekalo. Starosta Postřižína pan Bubeníček to vyjádřil slovy, že pro občany to bude znamenat „zabarikádovat se v zimě v létě v jejich domech a nevycházet ven“.

Zeptal jsem se na závěr předsedy Vlčka, jak nám konkrétně pomůže. Mimo jiné přislíbil, že na další plánovanou akci proti záměru letiště přijede do Kralup za námi.

Myslím, že proti oné tisícovce letadel týdně těsně nad našimi hlavami se nyní zvedl takový odpor, že pokud vytrváme, musíme zvítězit. Samozřejmě, čím více lidí se aktivně zapojí, tím je šance na úspěch vyšší. Více na stopletistivodochody.cz.
Přidejte váš komentář

komentáře 2

|
  • Pavel Kužvard napsal:

    Pokud se politici postaví za soukromý podnikatelský záměr proti místním lidem, nemají na svých funkcích co dělat.Dali jsme jim hlasy proto aby hájili naše zájmy, pokud to nedělají jsou buď nekompetentní nebo zkorumpovaní a takové v žádném případě nechceme.

  • MUDr.Marcela Burdová napsal:

    Zásadně jako občan i lékař nesouhlasím s tím, aby v tomto státě zvítězil soukromý zájem nad kvalitou života veřejného! Byla by to hanba!

|

Článek byl publikován 28.Leden.2010 v 19.46 v kategorii Komunikace.
Komentáře k tomuto článku můžete sledovat prostřednictvím RSS 2.0 kanálu.
Můžete přidat komentář.